TED Tarihçe

TED Tarihçe

 

Türk Eğitim Derneği devlete eğitim ve öğretim alanında maddi ve manevi  olarak büyük katkıda bulunan güçlü bir özel eğitim kuruluşudur.  Derneğin  temelini  Atatürk’ ün ileri görüşü ve düşünüşü oluşturmuştur.

        Atatürk 1 Kasım 1925 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin yasama  dönemi açılış konuşmasında  Türk çocuklarının  eğitimi  ve öğretimi  konusu  üzerinde önemle durmuştur.  Türk çocuklarının eğitimi için anne ve babaların gösterdikleri ilgiyi takdirle belirtmiştir. Çok hızlı artan öğrenim isteklerini karşılamak üzere devletçe mümkün olan azamî fedakarlığın yapılmasını rica ederken yurttaşlarında kendi çabalarıyla çocukları eğitim ve öğretim alanında yetiştirerek devlete yardımcı olmalarını önemle istemiştir. 

        Atatürk’ ün eğitim alanında ileriye dönük görüşleri doğrultusunda; özel girişimin, kendi olanakları ile devlete yardımcı olması sağlanmış ve kısa  bir süre sonra Türk Maarif Cemiyeti(Türk Eğitim Derneği)’nin kuruluş hazırlıkları başlamıştır. İlk toplantı Ankara’da Ulus Meydanında bulunan, şimdi müze olarak kullanılan ilk Büyük Millet Meclisi binasında yapılmıştır. Türk Eğitim Derneğinin kurucuları olan bu toplulukta bir Başbakan, 9 Bakan 250 Milletvekili, Genel Kurmay başkanı ve İkinci Başkan, 2 Danıştay üyesi, 13 Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ve Genel Müdürü, 10 Üniversite Rektör ve Dekanı, 2 Kuruluş Genel Müdürü, 1 Tüccar, 1 Gazeteci ve 1 Dernek Genel Sekreteri bulunuyordu. 

        Atatürk’ ün önerisini en iyi şekilde gerçekleştirecek yollar üzerinde  inceleme ve görüşmeler yapılmış ve  Türk Eğitim Derneği 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur. İlk Genel Başkanımız  İsmet İnönü’ dür.

       Türk Eğitim Derneği, eserin yaratıcısı büyük Atatürk’ ün koruyuculuğu altında göreve başlamış ve ana tüzüğünde yer alan”Cumhurbaşkanı, Türk Eğitim Derneğinin yüksek koruyucusudur. ” hükmü  ile bu yöndeki uygulama Atatürk’ten sonraki Cumhurbaşkanımıza da iletilmiştir.

 

comlogoecogeothekanadalogo.pngtubitak.jpgmatematik_logo3.jpgYGA2.jpgBTEC Logo K12NET Logo

E-Bülten Üyeliği

 Üye olduğunuz taktirde e-bülten olarak önemli gelişmeleri sizinle paylaşırız.
E-Posta:

 

İLETİŞİM

TED Malatya Koleji İnönü Üniversitesi Yerleşkesi - MALATYA

  • Tel: +90 422 341 03 73
  • Fax: +90 422 341 11 36

Sosyal Medya

Sosyal medyadayız. Bizi takip edin.

FacebookTwitterYouTubeInstagramVimeoRss

QR-Kodu

QR-Code dieser Seite

YÖNETİCİ GİRİŞİ

Buradasınız: Home Hakkımızda TED Tarihçe