26 Ocak 2015 0 yorum

Değerler Eğitimi Projesi kapsamında yaptığımız etkinliklerin bu ayki konusu iyilikti.Kolejliler  "İyilik defterleri ,iyilik kavanozları ’’ etkinliği ile iyilik yapmanın önemine dikkat çektiler.

İyilik yapma, güzel davranışlarda bulunma, yardımseverlik gibi erdemli davranışlar kazanmak amacıyla bu etkinliği gerçekleştiren öğrenciler, bir ay boyunca yaptıkları okul içi ve okul dışı iyilikleri yazıp iyilik defterlerine yazdılar.Mini mini 1. sınıflarımız ise iyilikleri anne-babalarıyla paylaşarak iyilik  kavanozlarının içine attılar.

Bir ay sonunda iyilik defterlerimiz ve iyilik kavanozlarımız açıldı,  yapılan iyilikler değerlendirildi. En çok iyilik yapan ve en değerli iyiliği yapmış olan öğrenciler belirlendi,ayın iyilik melekleri  seçildi.

Çocuklarımız, bu değerin öneminin bir kez daha farkına vardılar. Minik Kolejliler;iyiliğin  çok kapsamlı bir değer olduğunu,iyilik yapanın iyilik bulacağını ve iyiliğin karşılık beklemeden içten gelen bir duyguya yapıldığını içselleştirerek davranışlarına yansıttılar.Tema dahilinde yaptıkları çalışmalar için öğrencilerimize teşekkür ediyor , sömestr tatili sonrası değerimiz olan " yardımlaşma ve dayanışma " değeri için siz değerli anne-babalarımızın desteğini bekliyoruz.

İyi tatiller...

   

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BİRİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

24 Aralık 2014 In Değerler Eğitimi 0 yorum

Değerler Eğitimi Nedir?

Değerler eğitimi / karakter eğitimiprogramımız; sorumluluk, yardımseverlik, saygı, hoşgörü, dürüstlük, vatanseverlik gibi; bireyin ve toplumun yararına olacağı konusunda eğitimcilerin hem fikir oldukları, evrensel değerleri öğrencilere kazandırmayı hedefleyen bir programdır.

Programının Amacı Nedir?

Öğrencilere hedeflenen değerleri verirken, var olan eğitim materyallerini uyarlar ve kullanır.

Programın yöntemi telkinde bulunmak veya öğüt vermek değil model olmaktır. Değerler eğitiminin yürütüldüğü okullarda öğrenciler sıklıkla değerlere ilişkin uygulamalar için fırsatlar bulurlar. Söz konusu değerleri öğrencilerin içselleştirebilmelerini sağlamak amacıyla; bu değerlerin yaşandığı ve öneminin vurgulandığı bir okul ortamı (iklimi) oluşturmak hedeflenir. Tüm okul çalışanları okulun değerler eğitimi programına yönelik sorumluluğunu  paylaşır ve bu beklentiler doğrultusunda çalışırlar.

Program; ev, toplum ve okul temellidir. Bu nedenle değerler eğitimi programı planlanırken aile katılımına önem verilmelidir.

Program; öğrencilerin unutulmaya yüz tutan değerleri keşfetmelerini, içselleştirmelerini sağlayarak toplumda ve okullardaki ahlaki ve akademik sorunlara uzun vadede çözümler sağlamayı hedefler.

Okulumuzda Değerler Eğitimi

Okulumuzda Değerler Eğitimi çalışmalarına  Kıvrık Nerede? Değerler Eğitimi Seti ile devam ediyoruz. Kıvrık Nerede? Değerler Eğitimi SetiTürk Eğitim Derneği Okul Öncesi Standardizasyon çalışmaları kapsamında Türk Eğitim Derneği Uzmanları, TED Alanya, TED Ankara, TED Antalya, TED Bursa ve TED Eskişehir öğretmenlerinden oluşan bir komisyon tarafından okul öncesi çocuklar için hazırlanmıştır. Bu set ile çocukların, değerlerin yaşandığı bir dünyanın içine girmeleri ve etkinliklerle zenginleştirilmiş bir sınıf ortamı yaratılması hedeflenmektedir.  

degerler_egitimi.jpg

 

Kıvrık Nerede?, çocukların hayal güçlerini çalıştıran, eğlenceli ve düşündürücü bir settir. Setin kitapları, yapılandırılmış bir program dahilinde sınıf öğretmenleri tarafından yürütülecektir. Zaman zaman kitaplar evlere gönderilerek aile katılımı etkinliklerinin de sizlerle birlikte sürdürülmesi düşünülmüştür; böylece çocuklarımızın yeni öğrenmelerinin pekiştirilmeleri planlanmakta ve değerlerin hayatlarındaki yerlerini farketmeleri hedeflenmektedir.

 

10 Haziran 2014 0 yorum
Değerler Eğitimi Projesi kapsamında yaptığımız etkinliklerin bu ayki konusu "sabır" idi.Çocuklarımız, bu değerin öneminin bir kez daha farkına vardılar. Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiç bir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir. İlk önce kendine hakim olabilen, daha sonra içinde bulunduğu güçlüklere göğüs gerer. İyi bir fırsat yakalayabilmek, sonsuz zaman mekanlarından geçer. Hislerine kapılmayarak, adımını sağduyulu atmak, uzun süre hafızada barındırılan kararları olgunlaştırır. Yavaş yol alan bastonlu “zaman”, herkülün yumruğundan güçlüdür...Kolejliler;sabrın insan hayatındaki önemini ve sabır kavramının ulaşmaya çalıştığımız hedeflere yaklaşmamız için büyük bir öneme sahip olduğunu yaptıkları pratik çalışmalarla farkına vardılar.Örnek davranışlarıyla ve  paylaşımlarıyla Değerler Kumbarasını zenginleştiren ve dereceye giren değer temsilcilerimiz;
 
1-  4A sınıfı Yiğit YILDIZ
2-  2A sınıfı Nehir Naz TÜFEKÇİ
3-  2A sınıfı İbrahim Evren ERDOĞAN
 
Emeği geçen tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz,başarılarını takdir ediyoruz
04 Nisan 2014 In Değerler Eğitimi 0 yorum

Değerli Velimiz,

Değerler Eğitimi Projemizde 2014-2015 eğitim-öğretim yılı nisan ayı  konumuz Sabır. Başarı konusu ile çok yakından ilişkili bu konuyu başarı ile bağlantılı olarak işleyeceğiz.

Sabır konusunu işlerken…

10 Şubat 2014 In Değerler Eğitimi 0 yorum

Değerli Velimiz,

Değerler eğitimi projesi kapsamında bu ay Anasınıfları ve 1. 2. 3. Ve 4. Sınıflar olarak “Saygı” konusunu ișliyoruz.Saygı insanın bașkalarının hakkına, hukukuna özen göstermesidir. Çocuklara saygı eğitimi hak duygusuyla birlikte verilmelidir. Çocuk hem kendi hakkını talep etme, hak arama becerisini kazanmalı, hem de bașkasının hakkına zarar vermeme bilincini benimsemelidir. Çocuğun zihninde iyikötü,doğru-yanlıș kavramlarının olușması için ona kuralların nedenleri mutlaka anlatılmalıdır.Saygılı davranmayla hak arama arasındaki “sınır” önemlidir. Hak aramak illa ki zor kullanmak, șiddete bașvurmak değildir. İyilik yapana iyilikle karşılık verilir. Kötülük yapana ise kötülük yapmak değil, ona haksızlık yapmadan

Yazımızın devamı aşağıdaki eklerde yer almaktadır.

05 Aralık 2013 In Değerler Eğitimi 0 yorum

Ana sınıfı ve İlkokul derslerine giren sınıf ve branş öğretmenlerimize ara tatilden sonra başlatacağımız Portfolyo Sistemi ve Koç Öğretmenlik
ile Değerler Eğitimi Projesinin usul ve esasları hizmetiçi eğitimi PDR uzmanımız Buşra İşleyen  ve okul idaremiz tarafından verilmiştir.

 

comlogoecogeothekanadalogo.pngtubitak.jpgmatematik_logo3.jpgYGA2.jpgBTEC Logo K12NET Logo

E-Bülten Üyeliği

 Üye olduğunuz taktirde e-bülten olarak önemli gelişmeleri sizinle paylaşırız.
E-Posta:

 

İLETİŞİM

TED Malatya Koleji İnönü Üniversitesi Yerleşkesi - MALATYA

  • Tel: +90 422 341 03 73
  • Fax: +90 422 341 11 36

Sosyal Medya

Sosyal medyadayız. Bizi takip edin.

FacebookTwitterYouTubeInstagramVimeoRss

QR-Kodu

QR-Code dieser Seite